KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Extrakcia zubov – odpovede na najčastejšie otázky

  • 4. februára 2022

Akýkoľvek zákrok v ústach ohľadom zubov nie je nič, čo by sme s radosťou vyhľadávali. K našej smole sa tomu nedá vyhnúť. To platí aj o extrakciách. Povestné osmičky musia von v mnohých prípadoch, ďalšie extrakcie môžu byť potrebné kvôli parodontóze alebo zlému stavu zuba. Správne hojenie, obavy zo zápalu alebo riziko vzniku suchého lôžka niektoré z nás trápi. A preto sme sa rozhodli niekoľko odpovedí na najčastejšie otázky zhrnúť do jedného článku.

Extrakcia
Extrakcia

Rovnako ako akúkoľvek operáciu, môžu aj extrakciu zubov sprevádzať určité komplikácie. Väčšina z nich nemá nijako závažný charakter, ide o dočasné problémy, ktoré po niekoľkých dňoch odznejú. Stačí dodržiavať pravidlá a v prípade pochybností navštíviť zubného lekára.

Základné tipy pre starostlivosť o ústa po extrakcii

Je niekoľko podstatných pokynov, ktoré by ste mali dostať priamo v ordinácii. Niekedy sa tak ale nestane. Najdôležitejšie je ústa aspoň týždeň nevyplachovať, už vôbec nie ústnou vodou. Ale precízna ústna hygiena by mala byť udržaná. Okolo rany vždy čistite šetrne, zvyšok zubov môžete čistiť štandardne. Prácu vám môže uľahčiť veľmi jemná kefka určená na starostlivosť o ústa po chirurgickom zákroku. Použitie zubnej pasty nie je obmedzené. V boji proti opuchom pomôžu chladivé obklady, ale pozor, nesmiete chladiť príliš, aby ste si nespôsobili zápal, takže napríklad chladiť 15 minút po dvoch hodinách. A zmrzlina je povolená v neobmedzenom množstve :-).

Najčastejšie komplikácie a kedy navštíviť lekára

Najväčší strach má väčšina z nás zo vzniku suchého lôžka. To najlepšie poznáte podľa bolesti, na ktorú už nezaberajú analgetiká, ďalej môžete cítiť zápach z extrakčnej rany, prípadne vidieť výrazný opuch. K vzniku suchého lôžka dochádza kvôli predčasnému vyplaveniu krvnej zrazeniny z rany a tá teda nemá možnosť zahojiť sa. V prípade, že skutočne dôjde k vzniku suchého lôžka, je nutné obrátiť sa na ošetrujúceho zubného lekára, ktorý ranu opätovne vyčistí a okrvaví. Ak počas prvých dní pocítite bolesť, na ktorú ale analgetiká zaberajú a nevyplachovali ste ústnou vodou, potom by malo byť všetko v poriadku. Po chirurgickej extrakcii nevyrastených zubov môže byť nutné užívať pravidelne analgetiká aj 5 dní.

Takmer výnimočnou komplikáciou môže byť podráždenie nervu. To sa prejavuje opuchom jazyka, brnením pery alebo jazyka po odznení lokálnej anestézie. Nie je potrebné sa desiť, všetko by sa malo vrátiť do normálu v priebehu niekoľkých dní. Na urýchlenie regenerácie nervu môžete užívať B komplex. Pokiaľ by sa stav nezlepšil do 3 týždňov, začnite situáciu riešiť s ošetrujúcim zubným lekárom. Opuch jazyka môže byť tiež spôsobený pomliaždením tkanív, od čoho si uľavíte chladením a pitím studených nápojov.

Po chirurgickej extrakcii sa rana vždy zošíva. Bežne sa dnes už používajú vstrebateľné stehy. Obvykle vypadnú do 10 dní, niekedy ale to ale môže trvať dlhšie – aj tri týždne. Pokiaľ by vám prítomnosť stehov po takom čase bola nepríjemná, môžete sa obrátiť na ošetrujúceho zubného lekára, aby stehy odstránil. Pri neopatrnom čistení sa môže stať, že o steh zavadíte a ten kvôli tomu predčasne vypadne. Pokiaľ sa neobjavia žiadne ťažkosti, nemusíte sa báť, rana sa zahojí, len to môže trvať o niečo dlhšie.

S čím sa obrátiť na zubného lekára?

Tieto situácie nastávajú tak často, ale nastať môžu. Na ošetrujúceho zubného lekára sa obráťte v prípade, že:

  • máte podozrenie na suché lôžko,
  • máte bolesti, ktoré nemožno utíšiť bežne dostupnými analgetikami,
  • bežné aj mierne bolesti odzneli do dvoch týždňov od zákroku.

Niekoľko dní pokoja a dodržanie pokynov

V prípade komplikovanejších chirurgických extrakcií sa pripravte na to, že bude lepšie vziať si na pár dní voľno. Oddýchnete si, budete sa môcť sústrediť na hojenie a nebudete sa trápiť chodením do práce s opuchom tváre. Všetky problémy by mali najdlhšie do dvoch týždňov odznieť s tým, že prvé štyri dni môžu byť nepríjemné.

Pokiaľ vás čaká bežné trhanie, nemáte sa čoho báť. Dni voľna potrebovať s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete, objaviť by sa nemal ani výrazný opuch alebo bolesť, ktorú by ste nezvládli bez analgetík.

Extrakcia zubov je niečo, čo v nás nevyvoláva celkom radostné pocity, ale obvykle sa nám po extrakcii uľaví a najmä dokážeme predchádzať problémom, ktoré by zle rastúce zuby múdrosti mohli časom spôsobiť. Zubní lekári nikdy nepristupujú k extrakcii bezdôvodne a ide len o pár dní, niekedy len hodín a potom to všetko máte úspešne za sebou.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Lenka Gregora
garant článku

MDDr. Lenka Gregora

zubná lekárka,

ordinácia Gregora

S článkom súvisí: