KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Čo sa stane, keď nebudete používať medzizubnú kefku

Čistíte si zuby kefkou a pastou? A viete, že to je len tretina správnej ústnej hygieny? Ústna voda a škrabka urobí ďalšiu tretinu. A zvyšok potom tvori čistenie medzizubných priestorov. Čo sa stane, keď to nebudete robiť?

Medzizubná kefka
Medzizubná kefka

Hlavný nepriateľ – zubný povlak

Počas dňa pijete a niekoľkokrát jete. To všetko na zuboch zanecháva stopy, ktoré sa všeobecne označujú za zubný povlak. Určitú časť odstránite použitím zubnej kefky. Lenže plak sa usadzuje aj v mezizubném priestoru. A tam sa klasickou kefkou nedostanete.

Prvý dôsledok: Skazený zub

Medzizubné priestory tvorí až 40 percent zuba. Ak odtiaľ neodstránite zubný povlak, dôjde k naleptaniu zuba a vzniku kazu. Medzizubný kaz ale odhalí iba röntgen, takže môže rásť pomerne dlho. Áno, zubný kaz sa dá vyvŕtať a zaplombovať. Nie je ale lepšie sa tomu vyhnúť? Medzizubnú kefku stačí používať raz denne večer a môžete mať od kazov pokoj.

Druhý dôsledok: Zubný kameň

Keď budete pravidelne odstraňovať zubný povlak, tak sa nemusíte báť. Pokiaľ ale čistenie zanedbávate dlhšie, mineralizáciou povlaku sa z neho stane zubný kameň. Jeho odstránenie už doma nezvládnete a je potrebné navštíviť ordináciu dentálnej hygieny. Tam si s ním poradia a samozrejme vás upozorní na precíznejšie čistenie, v ktorom hrá úlohu práve používanie medzizubnej a jednozväzkovej kefky.

Tretí dôsledok: Strata zuba

Zlé čistenie zubov a nepravidelná dentálna hygiena môžu mať za následok ďaleko horšie veci. Zubný kameň sa postupne začne utvárať aj u koreňa zuba pod ďasňami. To v prvom rade spôsobí krvácanie ďasien, ktoré už je naozaj varovným signálom. Keď mu nebudete venovať pozornosť, rozvinie sa u vás parodontóza. Baktérie napádajúci závesný aparát zuba spôsobí kývanie a v krajnom prípade k jeho vypadnutiu.

Zachráňte sa medzizubným čistením

Áno, používanie medzizubnej kefky predĺži večerné čistenie zubov približne o 30 sekúnd. Zdá sa vám to veľa? Verte, že to je málo, ak vám to má zachrániť chrup. A navyše nemusíte vždy používať medzizubnú kefku. Ak máte zuby skrivené, pomôže zubná niť alebo ústna sprcha. O ideálnom riešeniu pre vás sa poraďte u zubného lekára alebo dentálnej hygieničky.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu