KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako si udržať vlastný chrup čo najdlhšie?

S pribúdajúcim vekom sa väčšina z nás stretáva so zlým stavom ďasien, väčším množstvom zubného kameňa a tiež občasným krvácaním ďasien. Ďalej už sa to ale zhoršovať nemusí. Zvoľte včas vhodnú starostlivosť a nezabúdajte prevenciu u odborníkov.

Starostlivosť o chrup
Starostlivosť o chrup

Pri krvácaní ďasien sa majte na pozore

Akonáhle sa počas čistenia zubov objaví krv, mali by ste spozornieť. Ide o sprievodný jav zápalu ďasien, ktorým v Česku trpí až 80 % ľudí. K zapáleniu ďasien dochádza kvôli nedostatočnému čistení – odstránení zubného povlaku. Ten po čase procesom mineralizácie stvrdne a stane sa z neho zubný kameň. Doma už ho sami neodstránite, a keď si ho na zuboch necháte, zarábáte si práve na vznik zápalu ďasien. Spoľahlivo vám s tým pomôže dentálna hygienička. Chodíte na hygienu dvakrát ročne? Skvele! Pravdepodobnosť vzniku zápalu ďasien je potom totiž minimálna.

Podporiť zdravý stav ďasien môžete vhodne zvolenou starostlivosťou. Napríklad produkty značky meridol, Herbadent alebo parodontax pomáhajú udržať ďasná v dobrej kondícii, pekne ružové a spevnené. Samozrejmosťou je naučiť sa správnu techniku čistenia a používať medzizubnú kefku. To všetko vám ale veľmi dobre vysvetlí dentálna hygienička.

Už mám nejaké mostíky a korunky ako sa o ne starať?

Nejaký ten mostík alebo korunku máme v ústach skoro všetci. Ich životnosť predĺžite, ak sa o ne budete dobre starať. Používanie medzizubnej kefky musí byť samozrejmosťou. V prípade mostíkov si môžete pomôcť špeciálnou niťou s označením Superfloss. Ak máte radšej modernejšie zariadenie, oceníte ústnu sprchu, ktorá čistí pomocou prúdu vody.

Pod korunkami sú zuby už endodonticky ošetrené (mŕtve, bez nervov). Môže sa ale stať, že sa zub pod korunkou ozve. Zvyčajne to je preto, že sa napríklad niektorý z koreňov zuba nepodarilo úplne dokonale dočistiť, aj keď sa podľa röntgenov javilo, že je všetko, ako má byť. V tú chvíľu sa neváhajte obrátiť na zubného lekára, ktorý stav zuba skontroluje, prípadne kanáliky znovu prečistí. Prevencia a včasná návšteva lekára sú najlepšími cestami, ako mať zuby zdravé čo najdlhšie to ide.

Kedy už je čas na náhradu?

Nikto nechce počuť, že je čas na kompletnú náhradu – nepekne označovanú ako protézu. Pravda je taká, že sa jej asi nikto z nás nevyhne. Ak už sa väčšina zubov kýve, korunky už by potrebovali výmenu a niektoré zuby chýba, potom je čas o náhrade uvažovať. Oprava takých zubov – ak by bola možná – by bola veľmi nákladná, zložitá a výsledky skôr neisté. Celkovú zubnú náhradu hradí poisťovňa, na novú máte nárok každé tri roky. Starostlivosť o zubnú náhradu nie je nijako zložitá a pri použití vhodných fixačných prostriedkov – a za predpokladu, že je náhrada dobre zhotovená – nemá okolie šancu spoznať, že náhradu máte.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu