Ústna hygiena počas tehotenstva
Tehotenstvo je bezpochyby zásadnou etapou života, každej matky. Počas tehotenstva sa menia chute matky, mení sa aj potreba frekvencie prijímania potravy a počas prvých troch mesiacov tehotenstva je bežné aj časté zvracanie. Čo robiť, aby sa tieto faktory nezapísali do ústnej dutiny matky do konca života?
Ranná nevoľnosť
Začnime teda od začiatku, kedy si ako prvý znak tehotenstva väčšina ľudí vybaví ranné nevoľnosti. Po vracaní je v ústach veľmi kyslé pH, ktorého príčinou sú žalúdočné kyseliny. Táto kyslosť potom môže mať za následok rozpúšťanie skloviny, odborne sa tento stav nazýva erózia. Erózia má za následok nielen značné zníženie estetiky zubov (začne presvitať žltkastá zubovina, ktorá sa nachádza pod sklovinou), ale dochádza tiež k značnej citlivosti zubov (odhalená zubovina prenáša podnety na dreň zuba, v ktorej sú nervy).
Po vracaní nie je vhodné začať hneď čistiť zuby, sklovina je zmäknutá a čistenie zubnou kefkou by ju mohlo poškodiť. Ihneď po zvracaní je teda lepšie niekoľkokrát vypláchnuť ústa čistou vodou na zriedenie kyselín alebo použiť ústnu vodu, ktorá je priamo určená pre pacientov, ktorým hrozí erózia (takou ústnou vodou je napr. ústna voda elmex Erosion Protection). Na čistenie zubov je potom lepšie pristúpiť až za cca 30 minút.
Zmena jedálnička
Ďalším faktorom ovplyvňujúcim zdravie ústnej dutiny je zmena chutí matiek. Počas tehotenstva väčšina žien preferuje sladké a kyslé chute a to aj v noci. Kyslé chute vedú opäť k erózii zubov a sladké konzumovanie v noci, po ktorom nenasleduje vyčistenie zubov, vedie k zubnému kazu. Baktérie v ústach totiž žijú aj v noci, ak im teda dáme potravu, baktérie sa ňou živia, produkujú kyseliny naleptávajúcu zubnú sklovinu a vzniká zubný kaz.
Kyseliny v noci navyše pracujú rýchlejšie, pretože nie sú zo zubov zmývané slinami, ktorých tvorba je v noci veľmi obmedzená. Ďalším problémom je, že pri zvýšenej konzumácii sladkého, predovšetkým v noci rastie tvorba zubného povlaku, čo môže mať za následok zápal ďasna, gingivitídu. Počas tehotenstva sa objavuje aj krvácanie ďasien, ktoré sa označuje ako tzv. tehotenská gingivitída. Za tú podľa niektorých štúdií môže zvýšená hladina hormónov.
Aby sa matky týchto problémov vyvarovali, je vhodné dôsledne dbať o svoju ústnu hygienu. To znamená používať mäkké zubné kefky, medzizubné kefky a čistiť zuby minimálne dvakrát denne, v prípade potreby aj častejšie.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu