Spoľahnite sa pri bielení zubov na odborníkov
Chcete zmeniť vnútorné zafarbenie zubov? Nechajte to na odborníkoch. Vyžaduje to totiž prácu so špeciálnymi prípravkami. Experti určí správny postup podľa stavu vašich zubov a dohliadnu na výsledky.
Bežne dostupné prostriedky na bielenie zubov vám s farbou zubov veľmi nepomôžu. Iba odstraňujú povrchové zafarbenie. V prípade vnútorného zafarbenia máte tri možnosti, ako farbu zmeniť.
Ordinačné bielenie
Prídete do ordinácie a za hodinu odchádzate so žiarivo bielym úsmevom. Ordinačné bielenie je jednoznačne najrýchlejším variantom. Pred samotným bielením vám hygienička zuby vyleští. Potom špeciálnym voskom zabezpečí ďasná a jazyk schová pod plastový chránič. Potom nanesie peroxidový bieliaci gél s koncentráciou 6 až 40% peroxidu vodíka. Nevýhodou je vysoká citlivosť zubov, ktorá pri použití gélu s vyššou koncentráciou nastáva. Môže dôjsť k tomu, že výsledok nezodpovedá vašim požiadavkám. Preto niektoré ordinácie ponúkajú stimuláciu bieliacich účinkov UV svetlom. Tieto podporné prostriedky ale nemajú žiadne výsledky, pretože jediným prostriedkom, ktorý farbu zubov zmení, je práve peroxid vodíka.
Domáce bielenie zubov
Časovo najnáročnejšou cestou je bielenie zubov doma. V prvom kroku zhotoví zubný lekár alebo hygienička podľa odtlačkov zubov silikónové nosiče. Potom vám predajú bieliaci gél s koncentráciou 10-16 % karbambid peroxidu, čo zodpovedá množstvu 1,5-3 % peroxidu vodíka. Tým plníte nosiče a necháte gél pôsobiť cez noc po dobu 14 až 20 dní. Výhodou domáceho bielenia zubov sa väčšia šetrnosť k zubom. Citlivosť zubov po bielení je teda menšia a rýchlejšie odznie. Zároveň tento spôsob bielenia vyjde lacnejšie.
Kombinované bielenie
K najlepším výsledkom často vedie kombinácia oboch týchto postupov. Najskôr podstúpite na 14 dní domáce bielenie. Následne sa zuby v troch fázach ošetria počas jednej návštevy ordinácie. Každá z nich trvá 15 minút a používajú sa pri nej tiež peroxidové gély. Na tento postup niektoré firmy poskytujú doživotnú garancie.
Možné komplikácie
Najčastejším vedľajším účinkom bielenia zubov je ich citlivosť. Tá je len dočasná a väčšinou odznie sama. Podporiť tento proces môžete používaním prípravkov na citlivé zuby, napríklad Sensodyne Pronamel, Elmex gélom, GC Tooth Mousse alebo GC MI Paste Plus. Môžete tiež cítiť podráždenie jazyka alebo ďasien. To spôsobuje bieliaci gél. Dávajte ho preto do nosičov menej, aby nevytiekal. Slizniciam môžete uľaviť vyplachovaním chladnou vodou.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu