Bieliace produkty s peroxidom – prečo ich online nezoženiete?
Mať biele zuby je sen nejedného z nás. Nájsť účinný produkt, ktorý pomôže práve nám, ale nie je vždy ľahké. Každý deň kontrolujete výsledky a nič sa nedeje? Aj tak to môže byť. Obsah účinných látok vo voľne predajných produktoch je totiž značne limitovaný. Prečo? Ako teda také produkty bielia a čo urobiť pre výraznejšiu zmenu odtieňa?
Ešte pred niekoľkými rokmi bolo možné zakúpiť profesionálne gély na domáce bielenie kdekoľvek na internete. To celé zmenila vyhláška Európskej únie, ktoré odovzdala predávanie produktov s vyššími obsahmi účinnej látky – karbamid peroxidu – len do ordinácií zubných lekárov a dentálnych hygieničiek. To samozrejme zvýšilo aj ich obstarávaciu cenu.
Nedá sa ale povedať, že by to bolo nutne zle. Zuby vyžadujú špecifickú starostlivosť a ideálne výsledky dosiahnete hlavne presnou a vhodnou aplikáciou. Mať preto násady na bielenie vytvorené presne na vaše zuby, mať zhodnotený stav chrupu pred bielením a získať gély, ktoré na vašich zuboch budú mať skutočný efekt, je v takom prípade určite lepšie. A najmä s akýmkoľvek problémom sa počas domáceho bielenia môžete obrátiť na svojho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku a začať ho riešiť. Síce za vyššiu cenu, ale takmer istá zmena odtieňa a zaistenie, že všetko prebehlo tak, ako má, za to stojí. Zároveň potom môžete kúru po konzultácii s odborníkom opakovať a už vám bude stačiť iba zakúpiť nové bieliace gély.
Ako fungujú voľno dostupné produkty?
Keď chceme zmeniť odtieň zubov, najčastejšie najprv siahneme po bieliacej zubnej paste. Tie pracujú najmä na odstránení povrchových pigmentácií, ktoré sa na zuboch počas dňa usadzujú. Vnútorné zafarbenie zubov, ktoré spôsobuje práve najväčšiu časť viditeľného odtieňa, nezmení. Bieliace zubné pasty obvykle pracujú s jemnými abrazívami, ktoré odstránia škvrny a zuby vyleštia. Je ale určite vhodným prvým krokom. Pokiaľ potom s farbou zubov stále nie ste spokojní, určite sa neváhajte obrátiť na svojho zubného lekára alebo dentálnu hygieničku a konzultujte ďalšie bielenie zubov v ich ordináciách. Bieliacu pastu potom budete používať na udržanie dosiahnutého odtieňa.
Perá, púdre, pásiky alebo gély, ktoré bežne zoženiete, pracujú všetky veľmi podobne. Absencia peroxidov, alebo ich veľmi nízka koncentrácia, spôsobí opäť prakticky iba odstránenie povrchových škvŕn. To pre niektoré z nás môže byť dostačujúce a dosiahneme tak uspokojujúce výsledky. V prípade, že nie, potom je na mieste sa obrátiť na odborníkov.
Nielen biele, ale hlavne zdravé
Na estetickú stránku chrupu sa hľadí v posledných rokoch oveľa viac ako kedysi. Tá ide ale ruku v ruke so zdravím. Lipnúť na odtieni zubov je prirodzené, nesmieme ale zabúdať aj na ich zdravie, pretože zdravé zuby vyzerajú lepšie a rozhodne sa budete radšej usmievať, pokiaľ v ústach nebudete mať žiadny problém. Takže ani po bielení nezabúdajte na zubnú kefku, pastu, medzizubnú kefku a niť, a ústnu vodu. Správnym čistením si lepšie udržíte vybielený odtieň zubov a urobíte všetko preto, aby vaše zuby a ďasná zostali zdravé.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu