Zubná dreň
Vo vnútri zubov je dreňová dutina, v ktorej je zubná dreň. Do zubnej drene kanálikom v zubnom koreni prenikajú drobné cievy a nervy, ktoré sú príčinou citlivosti zubov. Zubná dreň tvorí riedke rôsolovité väzivo, vypĺňa dreňovú dutinu aj koreňový kanálik. V korunke drene zubu vybieha smerom k hrbolčekom v tzv. rohy zubnej drene, v oblasti koreňa je prepojená s tkanivom periodoncie cez foramen anatomicum. V základnej hmote sú obsiahnuté kolagénne vlákna, bunky, cievy a nervové vlákna.
Bunky zubnej drene
Odontoblasty – bunky zaisťujúce tvorbu a výživu dentínu sú umiestnené na povrchu drene. Majú cylindrické telo, z ktorého vybieha do dentínových tubulov jeden dlhý výbežok tzv. Thomesovo vlákno, do šupky a do strán vysielajú odontoblasty rad krátkych výbežkov.
Fibroblasty – produkujú kolagénne vlákna a amorfnú substanciu.
Makrofágy - majú význam pre imunitné procesy
Nediferencované väzivové bunky – v prípade potreby sa môžu premeniť na odontoblasty alebo fibroblasty a prevziať ich funkciu..
Bunky sú v zubnej dreni nepravidelne rozmiestnené, na povrchu sú odontoblasty, fibroblasty a makrofágy sa vyskytujú prevažne v strede pulpy.
Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.