Najväčšie mýty o čistení zubov
Kvôli tomu, aby sme si ušetrili prácu pri čistení zubov, sme ochotní urobiť takmer čokoľvek. Niektoré rady alebo tipy sú ale obyčajnými poverami, a ak sa nimi budete riadiť, tak zdravé a čisté zuby naozaj mať nebudete. A ktoré to sú? To sa dočítate ďalej.
Väčšina z nás chce mať zdravé zuby a pritom nechce stráviť každý večer v kúpeľni 20 minút pri precíznom čistení. Na internete nájdete veľa "babských rád", ako sa o svoje zuby starať a ako sa vyhnúť zubným kazom. Pravda je ale taká, že nemôžete veriť úplne všetkému.
Keď nebudem jesť sladké, nebudem mať kazy
Pretože zubné kazy spôsobujú nielen cukry, ale tiež napríklad kyseliny obsiahnuté v citrusoch, tak vynechanie sladkého nepomôže. Naviac pokiaľ si nebudete pravidelne čistiť zuby, tak sa zubným kazom nevyhnete.
Kúpim si tvrdú kefku a ten povlak dole pôjde
To sa veľmi mýlite. Možno, že tvrdou kefkou odstránite zo zubov povlak, ale ľahko si s ňou poškodíte zubnú sklovinu. A oslabenie zubnej skloviny môže spôsobovať zvýšenú citlivosť zubov, a to je naozaj nepríjemný problém. Spoliehajte sa teda skôr na mäkké kefky, na ktoré netlačte, aby bol efekt čistenia správny.
Kým má mliečne zuby, tak to čistenie nie je také dôležité
Je síce pravda, že mliečne zuby ešte vypadnú, to však neznamená, že ich čisteniu sa netreba venovať. Mliečne zuby sa často kazia, je preto potrebné ich starostlivo čistiť a vždy ich po čistení deťmi ešte prečistiť. Okrem iného totiž dieťa naučíte správnym návykom a zvykne si, že čistenie zubov sa nikdy nevynecháva.
Pokazené zuby som zdedil, nič s tým nenarobím
Dedičnosť zubov bohužiaľ nie je možná. Jediné, čo ste mohli zdediť, sú zlé návyky pri ústnej hygiene. To sa ale samozrejme dá napraviť aj v dospelosti, keď sa naučíte správnu techniku čistenia a budete používať pravidelne medzizubnú kefku. Starých kazov sa síce nezbavíte, ale účinne budete brániť vzniku nových kazov.
Keď si vykloktám ústnou vodou, zbavím sa povlaku
Usadeného zubného povlaku sa zbavíte len mechanickým čistením, teda čistením zubnou a medzizubnou kefkou. Ústna voda iba osvieži váš dych a prispeje k tomu, aby zabránila usadzovaniu nového povlaku.
Nechám si urobiť implantáty a budem to mať ľahšie
Jeden z veľmi častých omylov. Po prvé, vlastné zuby sú vlastné zuby a nič ich dobre nedokáže nahradiť. Po druhé, starostlivosť o implantáty je zložitejšia, ako sa môže zdať. Pokiaľ sa totiž o implantáty nebudete správne starať, hrozí ich vylúčenie a o svoje nové krásne zuby prídete.
Za moje pokazené zuby môže tehotenstvo
Táto výhovorka je u mamičiek pomerne častá, avšak nie celkom opodstatnená. Je pravda, že na začiatku tehotenstva, kedy dochádza k častému zvracaniu, môže byť náchylnosť zubov k zubnému kazu väčšia. A následné hormonálne zmeny môžu spôsobovať opuchy ďasien. Oba problémy ale vyrieši pravidelné a správne čistenie zubov.
Čistiť zuby si nemusím, stačí si dať jablko
Asi najznámejší mýtus, ktorý panuje. Dávajte si na to ale pozor, jablko obsahuje cukry a ovocné kyseliny rovnako ako iné potraviny, a tak aj rovnakým dielom prispieva k vzniku zubného kazu.
Nedávajte na babské rady
Spoliehajte sa pri čistení zubov na rady vášho zubného lekára a nie na rady ostatných. Bez správneho čistenia vaše zuby zdravé bohužiaľ nebudú. A nezabúdajte učiť správnej ústnej hygiene aj Vaše deti. Oni vám za svoje zdravé zuby raz poďakujú.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu