Ako vybrať zubnú pastu pre deti? + VIDEO
Všetci si asi spomíname na dobu, kedy sme ako deti hltali zubnú pastu. Najčastejšie to bola Perlička so svojou jahodovou príchuťou. Dnes si môžete vybrať z ďaleko širšej ponuky a aj dávať pozor na to, aby práve prehĺtanie zubnej pasty neuškodilo bruškám Vašich detí.
Čím začať
Prvý krok je samozrejme zubná kefka, ktorú by ste si mali zaobstarať hneď po narastení prvých zubov. Tým druhým na Vašom zozname by mala byť zubná pasta. Pri jej výbere sa ale môžete trochu zapotiť, pretože by ste mali vyberať s ohľadom na chuť, množstvo fluoridov a tiež ďalších látok, ktoré môžu zaťažovať zažívanie v prípade, že dieťa pastu prehltne.
Koľko má dieťa rokov?
Do troch rokov - Pri takto malých deťoch často postačí čistiť zuby len navlhčenou kefkou. Pokiaľ ale máte obavy zo zubných kazov Vašich detí, tak určite nič nepokazíte tým, že zaobstaráte zubnú pastu. Dobré je vyberať zubnú pastu buď bez fluoridov alebo s množstvom do 400 ppm fluoridov. Množstvo fluoridov uvádza vždy výrobca na obale zubnej pasty.
Štyri až šesť rokov - Vo veku štyri až šesť rokov už môžete siahnuť po zubnej paste s väčším množstvom fluoridov, pretože dochádza k výmene mliečnych zubov za stále. Vyššie množstvo fluoridov pomôže chrániť citlivú zubnú sklovinu čerstvo prerezaných zubov.
Viac než sedem rokov - V tomto veku už dochádza k najväčšej vlne výmeny mliečnych zubov za stále, a navyše deti už v tomto veku dokážu vypľuť zubnú pastu, preto už môžete zvoliť pastu s väčším množstvom fluoridov. Na mieste je tiež prejsť zo sladkých príchutí pasty na tie osviežujúce. To sa síce asi nestretne s pochopením, ale časom bude potrebné prejsť na zubné pasty pre dospelých, ktoré už sladké príchute neponúkajú.
Druhy detských pást
Zubné pasty pre najmenších
Vhodné od prvých zúbkov do troch rokov
Aby ste prinútili deti čistiť si zuby, je dôležité, aby ich pasta nepálila a bola tak šetrná k ich citlivým ďasnám. Tieto zubné pasty obsahujú žiadne alebo nízke množstvo fluoridov. To je dôležité aj preto, aby deťom nehrozilo, že sa im z veľkého množstva fluoridov vytvoria na zuboch biele škvrny, ktorých sa už nezbavia.
- Bez fluoridov alebo s nízkym obsahom, šetrnejšie k detskému zažívaniu, s príchuťou
- Pasty bez fluoridov menej chránia zuby
Zubné pasty pre predškolákov
Vhodné pre deti od 4 do 6 rokov
Pretože sa deti učia postupne lepšie vypľúvať zubnú pastu a tiež sú ich zuby viac zaťažované, je čas okolo štvrtého roku prejsť na zubné pasty s o niečo vyšším množstvom fluoridov. Fluoridy totiž pomáhajú posilňovať zubnú sklovinu detí a chrániť tak ich zuby pred zubným kazom.
- Adekvátne množstvo fluoridov, príjemné príchute
- Nevhodné pre staršie deti
Zubné pasty pre školákov
Vhodné pre deti od 7 rokov
Takmer všetky deti majú z prvej triedy fotku, na ktorej im chýbajú zuby. To preto, že v tomto veku dochádza k výmene mliečnych zubov za stálej. A práve v tomto období je dôležité ustrážiť starostlivú zubnú hygienu, aby boli novo prerezané zuby posilnené. Samozrejmosťou je vyššie množstvo fluoridov a tiež prechod z detských sladkých pást na pasty s osviežujúcimi príchuťami.
- Ideálne na výmenu mliečnych zubov za stále, vyššie množstvo fluoridov
- Nie všetky majú osviežujúce príchute
Dôležité vlastnosti
Množstvo fluoridov
Áno, množstvo fluoridov je naozaj rozhodujúce pre výber pasty pre deti. Deti až do 6 rokov poriadne nevedia vypľúvať zubnú pastu, väčšinu jej prehltnú a je preto dôležité používať pasty s primeraným množstvom fluoridov. Keby tomu tak nebolo, môže to zaťažovať zažívanie detí a zároveň hrozí vznik fluorózy, kedy sa na zuboch vytvárajú biele fliačky, ktorých už zuby nezbavíte.
- Od prvých zubov do troch rokov: do 500 ppm
- Od štyroch do šiestich rokov: 500 - 1000 ppm
- Od siedmich rokov: 1000 - 1450 ppm
Ďalšie zložky
Detská ústna dutina je veľmi citlivá, preto je dobré si minimálne u tých najmenších detí dávať pozor na niektoré penidlá alebo farbivá, ktoré môžu zubné pasty obsahovať.
- Titanium Dioxide - jedná sa o farbivo, ktoré nie je celkom vhodné pre deti.
- Cocamidopropyl Betaine - penidlo, ktoré rovnako ako penidlá SLS a SCS dráždi citlivé detské ústa.
- Methylparaben - ako ostatné parabény môže spôsobovať alergie.
- Xylitol, sacharin - sladidlá, ktoré môžu mať vo väčšom množstve laxatívne a prípadne iné vedľajšie účinky.
- Zlúčeniny PEG a PPG - chemické zlúčeniny, ktoré sa vyrábajú z karcinogénneho etylénoxidu.
Mgr. Andrea Ivaničová
odborníčka na dentálne produkty,
redakcia Nazuby.eu