KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vybrať správnu zubnú kefku? + VIDEO

Zubnú kefku poznám, mám, používam, ale vlastne neviem, ako vybrať tú správnu. Tak to snáď behá hlavou každému z nás pri otázke: "Akú zubnú kefku používaš?". Dôležité je ale vedieť, podľa čoho sa pri výbere správnej zubnej kefky riadiť.

Ako vybrať správnu zubnú kefku?

Ako vybrať správnu zubnú kefku?

Čím začať

Najprv je potrebné vedieť, ako správna kefka vyzerá a potom už vyberáte podľa tvrdosti, prípadne zvolíte typ podľa toho, či napríklad nosíte strojčeky.

Máte špecifický problém?

Nosím strojček - Zuby s fixným strojčekom vyžadujú špecifickú starostlivosť. A to aj v prípade, že vyberáte klasickú zubnú kefku. Špeciálne kefky na strojčeky majú vždy prostredný rad vlákien skrátený preto, aby ostatné vlákna obklopili zámočky strojčeka a zároveň sa príliš neopotrebovávali.

Usadzuje sa mi povlak na ťažko dostupných miestach  - Tento problém trápi mnoho ľudí, a pretože odstraňovanie zubného povlaku je dôležité, je potrebné nájsť kefku, ktorou dosiahnete aj do ťažko dostupných priestorov. Tou je jednozväzková kefka, ktorá má veľmi malú hlavičku a pomáha čistiť jednotlivé zuby po vyčistení klasickou kefkou.

Zuby bez problémov -  Ak nemáte žiadny problém so zubami, môžete vyberať zo širokej ponuky klasických zubných kefiek. Tvrdosť si zvolíte podľa vlastných preferencií, ale všeobecne platí, že by ste mali používať mäkké zubné kefky.

Kategórie zubných kefiek

Klasické zubné kefky

Na každodenné čistenie

Existuje niekoľko druhov a značiek klasických zubných kefiek. Najdôležitejším parametrom je v tom prípade tvrdosť vlákien. Vlákna kefky by mali byť stredne mäkké až veľmi mäkké. Vždy záleží na preferenciách jednotlivého používateľa. Nikdy by ste nemali voliť tvrdú kefku, pretože s ňou hrozí poškodenie zubnej skloviny alebo ďasien.

  • Široký výber tvrdostí kefiek, možnosť výberu farby kefky
  • Mäkké kefky môžu potrebovať častejšiu výmenu
Klasické zubné kefky

Zubné kefky na strojček

Pri čistení zubov s fixnými strojčekom

Kefky na fixné strojčeky vyzerajú všetky veľmi podobne. Najčastejšie majú stredný rad vlákien kratší ako ostatné rady. Stredný skrátený rad potom čistí zámočky strojčekov a okolité štetiny čistenia zubov.

  • Špeciálne zastrihnutie vlákien
  • Úzky výber
Zubné kefky na strojčeky

Jednozväzkové zubné kefky

Na dočistenie jednotlivých zubov

Jednozväzkové kefky majú jeden drobný zväzok vlákien, ktoré sú husto usporiadané na malej hlavičke kefky. Sú určené na dočisťovanie zle dostupných miest, ako sú zadné stoličky, alebo zadná strana dolných zubov.

  • Na dočistenie jednotlivých zubov, použitie bez zubnej pasty
  • Dlhšia doba použitia
Jednozväzkové kefky

Dôležité vlastnosti

Prevedenie kefky

  • Hlavička kefky - Pri kefke pre dospelých by mala byť dlhá maximálne 2,5 cm (pre deti max. 1,5 cm), vysadenými hustými štetinami usporiadanými do 4 - 5 radov.
  • Štetiny - Mali by byť rovno zastrihnuté so zaobleným koncom, aby boli šetrnejšie k zubnej sklovine a ďasnám.
  • Rukoväť - Mala by byť dlhá približne 17 - 25 cm a dôležitá je aj jej pevnosť. Rovná rukoväť je tiež lepšia voľba, aby ste dokázali ustrážiť uhol, pod ktorým zuby čistíte.

Tvrdosť vlákien

Tvrdosť kefky vyberajte jednoducho podľa toho, ako tvrdá kefka Vám vyhovuje. Lenže všetko má svoje ale. Čím mäkšiu kefku budete používať, tým lepšie a bez poškodenia ďasien vyčistíte oblasti okolo krčkov zubov, kde sa najviac usadzuje povlak. Veľmi mäkké kefky by ste mali používať v prípade, že máte citlivé zuby alebo ďasná. Ak sa rozhodnete zostať u tvrdších kefiek, používajte ich opatrne. Pri nesprávnej technike čistenia totiž hrozí poškodenie ďasien a opotrebovanie zubnej skloviny.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu